Ergonomia w kuchni cz. II – Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię zamkniętą

Ergonomia w kuchni cz. II – Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię zamkniętą
4 lipca 2016

Kuchnia to serce domu, centralne miejsce, w którym toczy się życie rodziny , gdzie zazwyczaj spędza się dużo czasu. Dlatego dobrze jest dołożyć starań, by przestrzeń ta była jak najbardziej przyjazna domownikom.

Choć przy projektowaniu domów wolnostojących, czy mieszkań w zabudowach daje się zauważyć, że ciągle dominuje trend kuchni łączonych z aneksem lub otwartych na salon,
to podczas naszych spotkań z klientami zauważamy, że nie brakuje zwolenników kuchni zamkniętych.

Urządzenie kuchni w wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniu ma swoje plusy.
Domownicy nie muszą się martwić kuchennymi zapachami, hałasem i nieładem, nierozerwalnie połączonymi z przygotowywaniem posiłków.
Większa jest dowolność jeśli chodzi o rozmieszczenie kolejności szafek, gdyż nie trzeba już myśleć o tym by strefa „ najbardziej brudna „ nie była widoczna dla gości, czy osób siedzących w salonie.

W kuchniach zamkniętych można skupić się na takim wystroju, czy aranżacji, by służyły głownie wygodzie gotowania, ponieważ nie ma już tak pilnej potrzeby, by stylem czy dodatkami dopasowywać się do innych pomieszczeń.
Jednak należy pamiętać o tym ,że w wypadku kuchni zamkniętych, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji niewielki metraż, trzeba stawić czoła wyzwaniu, jakim jest optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Najpierw zastanówmy się nad tym ,jakie mamy zwyczaje, styl życia, jak funkcjonujemy w dotychczasowej kuchni? Co jest dla nas priorytetem?
Czy chodzi o to, by tak zorganizować przestrzeń, by ułatwić przygotowywanie posiłków jednej osobie, czy też może prowadzimy tak towarzyskie życie, że często zdarza się, ze przy gotowaniu uczestniczy kilka osób?

Jakie ze starych rozwiązań uważamy za udane , a co w obecnej kuchni nas denerwuje i chcielibyśmy zmienić?
Jakie sprzęty chcemy mieć w kuchni i jak je rozmieścić, by te najczęściej używane były w zasięgu ręki?

Niezależnie od tego, jak małą przestrzenią dysponujemy, zadbajmy o to, by wygospodarować możliwie największą przestrzeń wolną na blacie kuchennym, bo to tam dzieje się najwięcej.
Pamiętajmy też o zapewnieniu wystarczającego przejścia pomiędzy szafkami, w kuchniach, gdzie zabudowa szafek umiejscowiona jest równolegle, lub w kształcie litery ‘’U’’
Dobrze jest – o ile wielkość pomieszczenia na to pozwala- zaplanować kącik , gdzie można spożyć posiłek, lub wypić poranna kawę. Może to być niewielki stolik, lub podwyższony blat, pełniący funkcje bufetu.