Jeśli należysz do tych szczęściarzy, którzy budują własny dom od podstaw, lub kupili nowe mieszkanie, w którym można wprowadzać zmiany w projekcie, to masz tu wielkie pole do realizowania swoich marzeń i pomysłów!
Kuchnia otwarta lub półotwarta daje możliwość integracji rodziny, wspólna krzątanina to bowiem świetna sposobność do spontanicznych rozmów, tak ważnych, by pielęgnować bliskie relacje z najbliższymi.
Kuchnia otwarta ma jednak również swoje wady. Czasami pokój dzienny traktowany jest jak rezerwowa sypialnia. W tym wypadku otwarta kuchnia będzie krępująca dla obu stron – tych którzy śpią, i tych którzy lubią nocne wyprawy do kuchni. Otwarty charakter kuchni może niekiedy zdominować całe wnętrze ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Jeżeli rodzina jest liczna i przygotowywanie posiłków zajmuje większą część dnia, przy otwartej kuchni pokój dzienny przejmie część jej funkcji – ze wszystkimi zapachami czy hałasami. Warto zatem zadbać o to by wybrane przez nas sprzęty AGD były ciche w funkcjonowaniu , a w wypadku okapów , by były maxymalnie wydajne. ( o okapach powiemy więcej w innym miejscu)
Przy kuchni otwartej należy również pamiętać że powinna się ona godnie prezentować, dlatego dobrze jest zadbać nie tylko o jej funkcje lecz także nienaganny wygląd. Będzie ona bowiem dobrze widoczna- warto więc zadbać o to by pasowała do reszty wnętrza. W przypadku posiadania dzieci, należy wziąć pod uwagę zagrożenia czekające na nie właśnie w kuchni. I tak, w przypadku płyt ceramicznych i piekarnilow, dobrze gdy sa wyposażone w blokadę nastawień lub blokadę uruchomienia, które zabezpieczają przed zmianą ustawionych parametrów lub przypadkowym włączeniem płyty. Blokada jest szczególnie przydatna, gdy nie chcemy, aby urządzeniem manipulowały dzieci. Niektóre piekarniki mają dodatkowo system cool touch, który sprawia że maksymalna temperatura drzwi nie przekracza 60°C- co za tym idzie- zmniejsza się ryzyko oparzeń.
Otwarta kuchnia: z wyspą czy barkiem?
Kuchnia z wyspą jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i pożądanym. Kuchenna wyspa to wygodne gotowanie i przyrządzanie posiłków. Wyspa może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego. Możemy w niej zabudować zlewozmywak lub płytę grzewczą. Należy wówczas pamiętać o zamontowaniu nad nią okapu. Wyspa czy barek? To zależy od naszych potrzeb. Barek to dodatkowy blat roboczy służący głównie do spożywania posiłków. Można również oczywiście połączyć obie funkcje. Otwierając kuchnię na salon warto jest zakończyć jej ciąg decydując się na wyspę, barek lub po prostu stół. Dzięki temu – będzie ona pomieszczeniem otwartym, lecz jej granica będzie dobrze wyznaczona, co za tym idzie – praca w niej będzie komfortowa