Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Lodówka

Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Lodówka
4 lipca 2016

Dziś trudno sobie nawet wyobrazić funkcjonowania w życiu codziennym bez lodówki. Jest jednym z najważniejszych sprzętów w kuchni.
Warto zatem poświecić czas, by wybrać taki model , który zagwarantuje komfort użytkowania.

Tu słowo przestrogi:
Najczęstszymi cechami lodówek branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru.
Jakie zatem cechy cechy, powinny być uwzględnione przy wyborze lodówki?

1) Klasa energetyczna lodówki

Lodówka prawie nigdy nie zostaje odłączona od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną.
Parametr ten oznacza zużycie energii urządzenia w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). Dla uzmysłowienia różnić, poniżej znajduje się skrócona lista klas:
A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
B – między 55% a 75%
F – między 120% a 150%
G – powyżej 150%

Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie.

2)Rodzaj otwierania drzwi lodówki

Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się na udostępnienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni.

3) Umiejscowienie zamrażalnika

Producenci w swojej ofercie przedstawiają trzy typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem oraz lodówki z górnym zamrażalnikiem .
Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty.
W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem.

4) Wielkość urządzenia

Lodówki jednodrzwiowe idealnie sprawdzają się u singli i w małych mieszkaniach . Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni.
Lodówki dwudrzwiowe mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia.
Z kolei lodówki side by side to urządzenie o największej pojemności, w którym znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są duże i szersze i nadają się jedynie do dużych, przestrzennych kuchni.

5) poziom głośności i system pracy

Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej.

Inne dodatkowe funkcje lodówek

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i na które warto warto zwrócić uwagę przy zakupie:

  • rozwiązania antybakteryjne – lodówka wyposażona w dodatkowe zabezpieczenie , powłokę antybakteryjną, chroniące przed namnażaniem drobnoustrojów
  • samorozmrażanie – lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika
  • system no frost – czyli lodówka bezszronowa wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu szronu

Lodówki wolnostojące vs do zabudowy

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Pojawiają się pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Lodówka wolnostojąca Lodówka do zabudowy
Zalety
  • duży wybór
  • praktyczniejsza
  • niższe ceny
  • bardziej mobilna
  • estetyka
  • możliwość dopasowania do wyglądu kuchni
Wady
  • gorsza prezencja
  • wyższy koszt
  • mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień
    szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni

UWAGA!

Jeszcze przed wyborem i zakupem urządzeń do kuchni, należy je odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu. Należy to przemyśleć już na etapie przygotowywania projektu.

Często pojawia się pytanie, czy można ustawić obok siebie lodówkę i piekarnik, albo lodówkę przy grzejniku, płycie grzewczej?

Odpowiedź brzmi: nie. Lodówki to urządzenia chłodzące.

Gdy znajdą się w pobliżu źródła ciepła, urządzenie może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd ze względu na nieustającą pracę. Producenci jak i fachowcy zalecają, by lodówka była oddzielona od piekarnika czy kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy również unikać ustawienia kuchni mikrofalowej obok lub co gorsza na lodówce. Warto pamiętać, by z boku lodówka była odsunięta od ściany. Pomoże to w otwarciu lodówki i wyjmowaniu półek do czyszczenia.

Zalecana minimalna odległość to ok. 10 cm. W podobnej odległości musi znaleźć się tylna część urządzenia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzenia ciepła.