Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Piekarnik

Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Piekarnik
4 lipca 2016

Współczesne trendy i styl życia rożni się sporo od tego, jakie znały nasze mamy i babki.

Jedno pozostaje niezmnienne : dla wielu z nas najmilszymi wspomnieniami z dzieciństwa jest obraz kuchni, i mamy lub babci, która wyciąga z piekarnika aromatyczne ciasto…
Do dziś czujemy jego zapach!

Dlatego mimo obecności na rynku wielu urządzeń wielofunkcyjnych takich jak choćby multicookery większość z nas nie wyobraża sobie kuchni bez piekarnika.
Wielu potrwa nie da się przyrządzić bez niego.

A dzisiejsze piekarniki to zaawansowane technicznie urządzenia, mogące znacznie więcej niż te sprzed 10 lat.
Na co zwrócić uwagę , decydując się na zakup?

Poniżej kilka wskazówek, które – mam nadzieję- okażą się przydatne.

  • jaka pojemność
  • jakie zabezpieczenia
  • jakie funkcje dodatkowe
  • sterowanie manualne czy elektroniczne?

Jaka pojemność?

Jest to jedno z podstawowych pytań, jakie musimy sobie zadać przed zakupem piekarnika. To od tego parametru zależeć będzie, ile miejsca urządzenie to zajmie w naszej kuchni i przede wszystkim, jak duże potrawy zmieszczą się w jego wnętrzu. Piekarniki dostępne na rynku mają najczęściej od 30, do 90 litrów pojemności.

Piekarniki o niewielkich pojemnościach są to zazwyczaj urządzenia kompaktowe, a więc o wymiarach 45 cm x 60 cm x 60 cm. W przypadku dużych piekarników wszystkie wymiary wynoszą 60 cm.

Wybór pojemności piekarnika powinniśmy zacząć przede wszystkim od oceny naszych potrzeb. Jeśli prowadzimy samodzielne gospodarstwo domowe, nie ma potrzeby kupować piekarnika o standardowych rozmiarach. Zaoszczędzone miejsce możemy przeznaczyć na większą szafkę lub po prostu wolną przestrzeń w kuchni. Piekarniki o pojemności od 50 do 70 litrów z powodzeniem wystarczą dla standardowej rodziny.

Jakie zabezpieczenia?

Piekarnik to urządzenie, którego komora rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego też kupując urządzenie dla siebie, warto zadbać, aby posiadało ono odpowiedniej klasy zabezpieczenia.

I tak, zabezpieczeniem, które powinien posiadać każdy piekarnik, są zimne drzwi. Dzięki nim możemy dotknąć szyby, nawet jeśli w komorze panuje bardzo wysoka temperatura. To szczególnie ważna cecha, jeśli w naszym domu są małe dzieci.

Innym zabezpieczeniem jest blokada drzwi piekarnika przed przypadkowym otwarciem. Może być on blokowany mechanicznie, za pomocą specjalnej zapadki, albo elektronicznie. W tym drugim przypadku do otworzenia drzwi konieczne jest wciśnięcie odpowiedniej sekwencji przycisków lub kilkucyfrowego kodu PIN.

Funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe znacznie ułatwiają pieczenie i mogą też całkowicie zmienić zastosowanie piekarnika.
– termoobieg.

W piekarniku bez tej funkcji potrawy podgrzewane są przez specjalne grzałki umieszczone zazwyczaj na górze i na dole komory. Powoduje to, że są one bardziej upieczone w górnej i dolnej części. Termoobieg to wymuszony ruch gorącego powietrza wewnątrz komory. Wiruje ono dookoła pieczonego dania, ogrzewając je równomiernie ze wszystkich stron.

Gotowanie na parze. Do środka komory piekarnika dostaje się gorąca para, ogrzewając znajdujące się w niej danie. Gotowanie na parze to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania posiłków. Dzięki niemu zachowywanych jest szereg witamin i innych składników odżywczych. Potrawy gotowane na parze lepiej zachowują swój naturalny smak i aromat. Warto więc wybrać piekarnik właśnie z tą funkcją.

Grillowanie w piekarniku polega na umieszczeniu produktu pod źródłem ciepła. Zaletą grilla jest szybkość przygotowywania potraw i wykluczenie tłuszczu (małe, płaskie kawałki mięsa można nieco skropić tłuszczem, by nie wyschły, zwłaszcza, że umieszczamy je blisko grilla).
Mięso i ryby tak przyrządzane nie tracą wartości i nie wysychają, ponieważ wysoka temperatura (do 350°C) powoduje szybkie ścięcie białka.

– mikrofala Piekarnik tego typu łączy w sobie funkcję tradycyjnego piekarnika z opcjami, które są dostępne w mikrofalówkach. Dzięki temu można w nim wypiekać tradycyjne ciasta i potrawy, ale również szybko podgrzewać dania na wynos. Funkcja mikrofali jest ekonomiczna w użyciu, pozwala w ekspresowym tempie zagrzać dowolną potrawę.
– funkcja oczyszczania komory
Prędzej czy później przychodzi moment, kiedy piekarnik trzeba wyczyścić. Jest to dość niewygodna czynność, ponieważ zazwyczaj przychodzi nam zmierzyć z warstwami zaschniętego tłuszczu- każdy kto miał z tym do czynienia, wie o czym mówię . Na szczęście producenci piekarników rozwiązali i ten problem. Można zakupić piekarnik z funkcją oczyszczania komory. Jednym z dobrych sposobów są wkłady katalityczne. Wyścielają one ścianki komory piekarnika. Przyciągają one tłuszcz i inne zabrudzenia, a następnie spalają je, zamieniając w popiół. Niestety wkłady katalityczne najczęściej pokrywają tylko część komory.
Dlatego warto zastanowić się nad funkcją pyrolizy. Po uruchomieniu tej funkcji piekarnik rozgrzewa się na kilkanaście minut do temperatury około 500 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura zamienia wszystkie zabrudzenia w pył, który opada na dno piekarnika. Po zakończeniu programu i ostygnięciu piekarnika wystarczy go jedynie zebrać wilgotną szmatką.
Warto zauważyć, że dzięki funkcji pyrolizy zanieczyszczenia usuwane są z całego wnętrza piekarnika – nawet z niewielkich zakamarków czy prowadnic.

Sterowanie manualne, czy elektroniczne?

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie piekarniki były sterowane manualnie – najczęściej za pomocą pokręteł. Później pojawiły się nowoczesne panele sterujące z wyświetlaczami LCD, dające dostęp do znacznie większej ilości opcji. Czytelne wyświetlacze ciekłokrystaliczne pokazują nam wszystkie opcje, które możemy wybrać, pozwalają ustawić czas pieczenia, odpowiedni program i temperaturę. Często taki piekarnik możemy odpowiednio zaprogramować, a nawet połączyć go z naszym smartfonem. To opcja dla osób ceniących sobie nowoczesność.
Wiele osób jednak tęskni za dawnym, ciepłym i rodzinnym klimatem kuchni.
Miłośnicy stylu retro znajdą też coś dla siebie. Wielu producentów ma w swej ofercie piekarniki nawiązujące stylistyką do starszych , klasycznych kuchenek. Oczywiście nie znaczy to, że nie są one nowoczesne. Po prostu liczba ich opcji ograniczona została do rozsądnego minimum, a sterowanie odbywa się za pomocą klasycznych gałek i pokręteł.

Montaż

Jeszcze zanim wybierzemy konkretny sprzęt, warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem w naszej kuchni. Musimy zdecydować, czy ma on być zabudowany pod blatem, w kolumnie, czy na ścianie.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabudowa pod blatem. W takim wypadku nasz piekarnik będzie stał na podłodze w ciągu szafek kuchennych. Taki sposób montażu jest najprostszy, choć nie najwygodniejszy. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli z niego skorzystać, będziemy się musieli do niego schylać. Dlatego, jeśli tylko warunki zabudowy kuchennej na to pozwalają warto zaprojektować meble tak, by piekarnik był umiejscowiony w słupku ( kolumnie) Wtedy zarówno pod piekarnikiem, jak i nad nim mogą się znaleźć szafki lub inne urządzenia AGD.

A komora może być usytuowana dokładnie na wysokości, która będzie nam odpowiadać.
W takim wypadku, w dolnej części szafki kuchennej można zaprojektować – w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji : zwykłą szafkę z półkami, lub szuflady.
W swej praktyce budowaliśmy nawet już takie słupki, w których pod piekarnikiem w słupku była umiejscowiona zmywarka. Nie jest to może standardowe rozwiązanie, ale… potrzeba – matką wynalazku.