Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Płyta grzewcza

Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Płyta grzewcza
4 lipca 2016

Jaką płytę kuchenną wybrać?

Szeroki wybór sprzętu AGD daje możliwość zakupu płyty grzewczej jako osobnego urządzenia. Dzięki temu można mieć w domu nowoczesną, wbudowaną w blat kuchenny płytę. Jest to rozwiązanie estetyczne i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni.

Najpopularniejsze rodzaje płyt kuchennych:

  • płyty gazowe,
  • elektryczne
  • indukcyjne
  • ceramiczne

Podczas zakupu płyty należy również pamiętać, aby odpowiednio dobrać jej rozmiar do miejsca gdzie ma być zabudowana oraz o jej kształcie, wielkości i rozmieszczeniu palników. Podstawową kwestią przy kupnie płyty grzewczej jest wybór typu płyty. Jest on uzależniony od rodzaju instalacji jaki znajduje się w naszej kuchni. Jeżeli w domu posiadamy instalację gazową, należy kupić płytę z podłączeniem do gazu. Jeśli nie mamy gazu, a instalację elektryczną, należy wybrać płytę ceramiczną lub indukcyjną.

Płyta gazowa

Płyta gazowa

Wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe.
Jest tańsza w zakupie i eksploatacji, daje też możliwość szybkiej regulacji temperatury, co dla wielu użytkowników jest ważnym atutem.
Do płyty gazowej wymagane jest jednak podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdowała.
Płyty gazowe są obecnie bardzo atrakcyjne wzorniczo, a także coraz bezpieczniejsze, gdyż istnieje możliwość kupna płyty gazowej z zabezpieczeniem przeciwpyłowym, które odcina samoczynnie gaz gdy przypadkowo zgaśnie płomień. W płytach gazowych ruszt, który podtrzymuje naczynia nad płomieniem, może być jednoczęściowy, dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Płyta posiada zazwyczaj 4 palniki gazowe: 1 duży – silnie grzejący, 2 standardowe i 1 mały. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty 2-, 3 lub 5-palnikowe.

Płyta elektryczna

Płyta elektryczna

To płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzewczych.

Często płyty elektryczne nie posiadają zaawansowanych funkcji jak programatory zegarowe, czujniki ciepła szczątkowego, czy zabezpieczenia przed dziećmi.
Pomimo tego nadal znajdują nabywców ze względu na swą prostotę, łatwość obsługi oraz przede wszystkim niską cenę. Należy pamiętać, aby płyta wyposażona była w termo wyłącznik, który po uzyskaniu określonej temperatury odłącza i włącza zasilanie, aby  utrzymać stałą temperaturę.

Ważna jest też blokada przed przypadkowym uruchomieniem, która pozwala na zablokowanie elementów sterujących kuchnią. Bywają też płyty wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Płyta choć włączona nie zacznie grzać dopóki nie umieści się na niej jakiegoś naczynia. Wybierając płytę elektryczną zyskujemy nowoczesny sprzęt, który dzięki płaskiej, gładkiej powierzchni łatwo utrzymać w czystości.

Płyta ceramiczna

Płyta ceramiczna

To wygodne i nowoczesne urządzenie.

Płyta ma gładką i płaską powierzchnie wykonaną z odpornego materiału ceramicznego. Pod ceramiczną powierzchnią znajdują się elementy grzejne: są to najczęściej spirale elektryczne lub, rzadziej, lampy halogenowe. Te ostatnie nagrzewają się szybciej, dzięki czemu stosowane są najczęściej w szybko grzejnych polach.

Najnowsze płyty ceramiczne charakteryzują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. Na płycie  wyodrębnione są pola grzejne. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna – nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Ceramiczne płyty mogą mieć różne rodzaje płyt grzejnych. Inne zalety płyt ceramicznych to łatwa kontrola za pomocą przycisków dotykowych, zabezpieczenie przeciw dzieciom (blokada), timer, a w droższych modelach czujniki smażenia oraz automatyka gotowania.

Ze względu na liczne zalety płyty ceramiczne należą do najbardziej popularnych elektrycznych płyt grzejnych.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna

Mechanizm działania płyty indukcyjnej oparty jest na najnowocześniejszych technologiach energooszczędnych. Grzeją poprzez indukcję elektromagnetyczną, czyli zmienne pole elektromagnetyczne. Wymieniające energię między generującymi je cewkami a garnkiem. Szybkie zmiany tego pola powodują powstawanie w dnie naczynia prądów wirowych, które z kolei rozgrzewają garnek i znajdującą się w nim potrawę. Dzięki temu ciepło wytwarzane jest jedynie na dnie naczynia a nie na powierzchni płyty. Płyta indukcyjna nagrzewa się tylko tyle, ile ciepła przekaże jej gorący garnek i to jedynie w polu grzewczym – reszta płyty pozostaje zimna. O temperaturze pola grzewczego tuż po zakończeniu gotowania informuje wskaźnik zalegania ciepła.

Płyty indukcyjne kupuje się jako samodzielne urządzenia, nie są zintegrowane w słupku z piekarnikiem.
Montuje się je w meblach do zabudowy, które spełniają normę bezpieczeństwa, czyli nie odkształcają się, nie odbarwiają pod wpływem temperatury.
Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych to przede wszystkim szybsze gotowanie i smażenie, niższe zużycie energii elektrycznej, łatwiejsze czyszczenie oraz większe bezpieczeństwo, wygoda i kontrola procesu gotowania.