Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Zmywarka

Jak dobrać wyposażenie i sprzęt AGD – Zmywarka
4 lipca 2016

Mało która kobieta dokonując przebudowy swojej kuchni, nie uwzględnia miejsca na to bardzo praktyczne urządzenie. Powodem jest przede wszystkim oszczędność czasu. W dzisiejszym świecie, w którym cały czas się śpieszymy, oszczędność kilkunastu minut dziennie to kusząca propozycja. Nie sposób też nie wspomnieć o skórze rąk, która nie przepada za detergentami do mycia naczyń.
Warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupy naszej nowej ( może nawet pierwszej w życiu zmywarki):

  • Jaka zmywarka? Wolnostojąca, czy do zabudowy?
  • Jaka szerokość i pojemność?
  • Jakie zużycie wody i efektywność zmywania?
  • Rodzaj i klasa suszenia – jaka zmywarka?
  • Ustawienie regulacji twardości wody
  • Jakie programy ekonomiczne?
  • Jaka zmywarka z programami specjalnymi?
  • Jakie wnętrze komory zmywarki?
  • Jakie zabezpieczenia?

Wolnostojąca, czy do zabudowy?

Zmywarki wolnostojące są dość rzadko spotykane. Ich zaletą jest to, że w przypadku ewentualnej usterki, lub zalania nie będziemy musieli demontować kuchennego blatu, aby dostać się do źródła awarii. Najczęściej jednak klienci decydują się na zmywarki do zabudowy, umieszczane pod pod blatem kuchennym. Takie zmywarki mamy dostępne w wariantach ze schowanym panelem sterującym lub z odkrytym. Te pierwsze w pełni komponują się z resztą mebli kuchennych, ponieważ po umieszczeniu na nich meblowego frontu wyglądają identycznie jak reszta szafek. Wtedy panel widoczny jest dopiero po otwarciu drzwiczek. Za tym rozwiązaniem przemawia głównie jego elegancja. Pozostałe modele zmywarek mają panel sterujący widoczny na froncie urządzenia.

Wymiary

W przypadku szerokości zmywarki dostępne są modele o szerokości 45 cm i 60 cm. Przede wszystkim sprawdźmy i jeszcze raz wymierzmy ilość dostępnego miejsca w kuchni. Zanim ulegniemy pokusie kupna węższej zmywarki, pomyślmy, czy nie będziemy musiały włączać jej dwa razy dziennie, szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę. Urządzenie o szerokości 60 cm bez problemu powinno starczyć na potrzeby czteroosobowego gospodarstwa domowego. Wysokość jest standardowa- 80 cm.

Zwróćmy też uwagę na pojemność zmywarki. Większość producentów nie określa jej w litrach, czy centymetrach sześciennych, tylko w kompletach naczyń. Od razu więc rodzi się pytanie, a co to właściwie jest ten komplet naczyń i jaka zmywarka pomieści go najwięcej? Otóż standardowy komplet to trzy talerze, szklanka oraz kilka sztućców. Warto zauważyć, że nie ma tu ani słowa o garnkach, patelniach, czy miskach. Używajmy więc tego parametru do porównania poszczególnych modeli zmywarek, a nie do szacowania dokładnej ilości miejsca wewnątrz komory.

Zużycie wody i efektywność zmywania

Zużycie wody to parametr, na który musimy zwrócić szczególną uwagę analizując jaka zmywarka jest nam potrzebna. To od niego będzie bowiem zależeć wysokość rachunków za zużycie wody przez najbliższych kilka lat. Zmywarki zużywają co prawda znacznie mniej wody, niż podczas klasycznego mycia naczyń w zlewozmywaku, jednak mimo wszystko nadal są to ilości znaczące.

Większość zmywarek zużywa od 8 do 12 litrów wody na zmywanie. Nie porównujmy jednak wszystkich zmywarek według tego parametru. Pamiętajmy, że w zmywarce o szerokości 60 cm zmieści się znacznie więcej naczyń niż modelu, który ma 45 cm. Więc zużycie wody musi być odpowiednio większe.

Nowoczesne modele zmywarek mają czujniki zabrudzenia wody. Takie urządzenie samo ocenia stopień zabrudzenia naczyń i na podstawie tej informacji dobiera ilość potrzebnej wody. Na dokładność zmywania, oprócz ilości zużytej wody, wpływ ma także klasa efektywności zmywania, jaką posiada dana zmywarka. Klasa ta oznaczana jest od A do G – (A oznacza bardzo wysoką efektywność, a G bardzo niską).

Rodzaj i klasa suszenia

Część zmywarek wykorzystuje suszenie kondensacyjne. W tym przypadku para wodna skrapla się na tylnej ścianie komory, która pełni rolę wymiennika ciepła. Inne modele w celu wysuszenia naczyń po prostu podnoszą temperaturę wewnątrz komory. Z podgrzanych w ten sposób naczyń, paruje woda.

Droższe modele są wyposażone w wewnętrzny wentylator. Wymusza on ruch ciepłego powietrza w komorze, dzięki czemu proces suszenia naczyń jest znacznie szybszy. Prawdziwą nowością jest wykorzystanie w zmywarkach minerału o nazwie zeolit. Pochłania on wilgoć, emitując jednocześnie ciepło, które pomaga suszyć naczynia.

Każda zmywarka ma określoną klasę suszenia naczyń i jest ona oznaczana literami od A do G. Litera A oznacza idealny stopień wysuszenia. W przypadku klasy G nasze naczynia po wyjęciu z komory będą wilgotne, a w ich wnętrzu może być zgromadzona woda.

Regulacja twardości wody

To szczegół, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Jest on jednak bardzo istotny z punktu widzenia długoterminowej i bezawaryjnej eksploatacji zmywarki.

Kamień wytrącający się z wody potrafi szybko zniszczyć większość urządzeń AGD. Jak szybko się to stanie, zależy od ilości soli mineralnych przypadających na jeden litr wody. W jaki sposób określić twardość wody, która płynie w naszych kranach? Najprościej jest zadzwonić do lokalnych wodociągów i po prostu spytać. Możemy też kupić specjalne paski, po zamoczeniu których dowiemy się, jaka jest twardość naszej wody.

Programy ekonomiczne EKO

Warto zadbać o to, żeby model zmywarki, który chcemy kupić, posiadał co najmniej jeden program oszczędny. Najpopularniejsze z nich to:

  • program szybki – przeznaczony do mycia naczyń świeżo po ich zabrudzeniu, na przykład tuż po obiedzie. Program ten nie musi radzić sobie z zaschniętymi zabrudzeniami, więc trwa jedynie około pół godziny.
  • program eco – tego programu możesz używać do wszystkich zabrudzeń. Często trwa on jednak bardzo długo. Zaletą jest obniżone zużycie wody i prądu.

Połowa załadunku – bardzo praktyczna funkcja, gdy naczyń jest niewiele, ale musimy je szybko umyć. Do tego właśnie celu jest przeznaczona opcja mycia połowy załadunku. Zmywarka zużywa wtedy proporcjonalnie mniej wody i detergentu.

Programy specjalne

W większości przypadków w naszej zmywarce będziemy uruchamiać jeden lub dwa podstawowe programy. Okoliczności są jednak różne i czasem sytuacja wymaga użycia programu dedykowanego dla konkretnego rodzaju naczyń. Program taki idealnie dostosuje wtedy parametry zmywania i suszenia. Najpopularniejsze programy specjalne to:

  • program delikatny – przeznaczony do mycia delikatnego szkła i porcelany. Mycie odbywa się w obniżonej temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Delikatniejszy i dłuższy jest proces suszenia. Po zakończeniu mycia, na szkle nie powinny być widoczne zacieki.
  • higieniczny – idealny dla osób cierpiących na obniżoną odporność lub posiadających małe dzieci. Zaprojektowany dla dokładnej dezynfekcji mytych naczyń. Idealny dla mycia dziecięcych kubków po mleku, naczyń, w których przechowywane było surowe mięso, czy produkty zawierające surowe jajka.
  • mycie wstępne – program do naczyń bardzo zabrudzonych. Trwa około 15 minut, podczas których naczynia nawilżane są wodą. Idealny m.in. do zabrudzeń z przypalonego tłuszczu.

Wnętrze komory zmywarki

Zmywarki mają najczęściej dwa kosze na naczynia. Ułożone są one jeden nad drugim. Upewnijmy się, że są one wysuwane na kółkach, a nie na prowadnicach. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Wygodna i praktyczna jest także opcja regulacji wysokości ustawienia koszy. Wtedy z łatwością będziemy mogli wstawić do niej wysoki garnek.

Kolejna ważna sprawa to stojaki i półeczki wewnątrz obydwu koszy. Dobrze, jeśli jest ich wiele, bo często są one bardzo praktyczne i pomagają poukładać i posegregować naczynia oraz sztućce. Wszystkie one powinny się jednak składać lub wyjmować, gdyż wtedy znacznie łatwiej nam będzie gospodarować przestrzenią wewnątrz komory. Jeśli często używamy kieliszków do wina lub szampana, sprawdźmy, czy kosze mają specjalne uchwyty, które przytrzymają ich nóżki, co zapobiegnie stłuczeniu delikatnego szkła.

Zabezpieczenia

Najważniejsze zabezpieczenie, które powinna posiadać nasza zmywarka, to elektrozawór, zwany też zaworem bezpieczeństwa.( Tj, Waterblock, czy Aquastop). Tego typu zabezpieczenia powodują, że przypadku wycieku wody z komory zmywarki, na przykład wskutek przerwania węża, elektrozawór odcina jej dopływ z sieci wodociągowej. Dzięki temu nasz dom nie zostanie zalany.

Wyciek może być też spowodowany przez przypadkowe otworzenie drzwi zmywarki podczas jej pracy. Wiele modeli zmywarek posiada mechaniczne zabezpieczenie przez takim zdarzeniem. Inne modele posiadają czujnik wykrywający otwarcie drzwi. Gdy tak się stanie, zmywarka natychmiast się wyłącza.